Звернення громадян - право, визначене в Конституції України.

       Конституційний принцип участі громадян в управлінні державними та громадськими справами знаходить свою реалізацію і в такій важливій формі як звернення громадян.
Ст. 40 Конституції України визначає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів , що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до Закону України "Про звернення громадян" громадянам забезпечується право звертатися не лише до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а й до об'єднань громадян, установ, організацій незалежно від форми власності, до підприємств, засобів масової інформації щодо реалізації своїх прав чи законних інтересів чи з питань їх порушення.
Закон визначає три види звернень громадян - пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги.
Пропозиція - це звернення громадян, в яких містяться порада, рекомендації відносно діяльності органів державної влади, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання засад державного та громадського життя.
Заява - це звернення громадян з проханням про сприяння реалізації їх прав чи законних інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи про недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, посадових осіб, депутатів різних рівнів. Клопотання - це письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного права, свободи тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, об'єднань громадян, підприємств, посадових осіб.
Існують певні вимоги до звернень громадян, з якими вони звертаються до органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть звернення.
Якщо для вирішення питань, які піднімаються у зверненні, повинні бути надані додаткові документи, тоді особу - заявника повідомляють про це під час прийому звернення.
Наприклад, для вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки:
" фізична особа повинна написати заяву та додати до неї копію паспорта і ідентифікаційного номера.
" Юридична особа повинна надати копії установчих документів, завірених у встановленому порядку.
Без вищезазначених документів та обов'язкових реквізитів звернення, воно розглядатись не буде. Але про це потрібно повідомити заявника в десятиденний термін з моменту надходження звернення.
Анонімні звернення не розглядаються взагалі.
Звернення розглядаються і вирішуються протягом місяця з дня надходження, а ті, що не вимагають додаткового вивчення - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів з дня їх одержання. А загалом же строк розгляду звернення не може перевищувати 45 днів.Звернення громадян розглядаються безкоштовно.

Закон про звернення громадян© 2016-2017, WWW.MISCE.INFO “Місце інформації”. Всі права захищені
Публікація всіх авторських матеріалів та відеороликів дозволена тільки за умови прямого лінка на сайт. Для інтернет-видань обов’язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем лінка у першому абзаці на конкретну новину, статтю чи відео.