Сімейний бюджет - планування власного бюджету

  • 2020-01-04

Не є таємницею, що життя в Україні дуже складне. У країні склалася непроста економічна ситуація. Багато бюджетників заробляють занадто мало і ледве зводять кінці з кінцями, зароблених грошей вистачає лише на харчування та оплату комунальних платежів. Не набагато краща ситуація і в приватному секторі, мало кому вдається зібрати кошти на власне житло, машину, подорожі або навчання дітей за кордоном.


Тому одним з найважливіших питань є питання правильного планування сімейного бюджету. У цій статті ми розкриємо секрети, як заробляючи звичайну зарплату на підприємстві можна розкроїти бюджет таким чином, щоб грошей не тільки вистачало на місяць, але і можна було б відкласти заощадження.


Основні правила планування сімейного бюджету


Іноді можна зустріти сім'ї, які одержимі ідеєю великої покупки, наприклад автомобіля або квартири, тому харчуються дуже погано і не купують новий одяг. Щоб не перетворитися на Плюшкіна, який трясеться над кожною копійчиною, дуже важливо встановити правильний контроль над своїми активами.

 

Всім відома приказка про те, що гроші люблять рахунок, тому першого числа кожного місяця візьміть собі за правило планувати сімейний бюджет на поточний місяць. Перш за все, складіть список доходів сім'ї, а в статті витрати порахуйте витрати на комунальні платежі, кредити, продукти харчування, транспорт, щоденні поточні витрати, розваги і незаплановані витрати, наприклад, хворобу когось із членів сім'ї.


Відмінним засобом контролю є розкладання статей витрат по окремих конвертах, в кінці місяця ви зможете проконтролювати як витрачені були гроші з кожного конверта.


Якщо ви витратили більше, ніж планувалося, то потрібно навчитися заощаджувати. Давайте розглянемо цей пункт на конкретному прикладі. Наприклад, ви витратили на продукти харчування більше ніж очікувалося. Тому в наступному місяці, перш ніж відправитися в супермаркет, спочатку відкрийте холодильник і подивіться терміни придатності продуктів. Не слід купувати «про запас» ті продукти, які у вас вже є, купіть нові, коли закінчиться термін придатності цих продуктів.


Ніколи не ходіть в магазин голодними, як показують дослідження, голодна людина купує в продуктовому магазині на 18% більше продуктів, ніж сита. Відмінним засобом контролю під час походу за продуктами є складання списку, купуючи продукти за списком, ви будете позбавлені від хвилинних бажань, таких як покупка пляшки пива, шоколадки або екзотичних фруктів.


Позбавлення від шкідливих звичок як стаття економії бюджету


Багато українців люблять пропустити пляшечку пива, купити на вихідні пляшку вина чи горілки. Коштують спиртні напої досить дорого, до того ж надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров'ю. Відмовившись від щотижневого прийому алкоголю, ви не лише збережете міцним своє здоров'я, але і зможете істотно заощадити.


Ще однією статтею витрат є куріння. Курці, які щодня викурюють пачку сигарет, в місяць витрачають на свою шкідливу звичку від 600 до 1000 гривень. Заощадивши ці гроші, ви зможете купити здорові продукти харчування, зібрати першокласника до школи або витратити ці гроші на сімейні розваги.


Знайдіть нові активні і пасивні джерела доходу


Відомі бізнесмени стверджують, що не потрібно менше витрачати, слід більше заробляти. Якщо  вам не вистачає грошей, то слід шукати джерела поповнення сімейного бюджету. Можливо, ви могли б вкласти частину грошей в цінні папери і отримувати пасивний дохід. Або використовувати город на дачі для вирощування екологічно чистих фруктів і овочів на продаж влітку.

 

 Відмінним методом отримувати більше грошей є приватна підприємницька діяльність. Ви можете отримувати гроші за своє хобі, наприклад, майструвати меблі або шити ляльки Тільда. Не бійтеся думати про те, як можна збільшити доходи, адже під лежачий камінь вода не тече.


Моменти, які слід врахувати при плануванні бюджету


Отже, ми почали з того, що розклали гроші по конвертах для різних потреб. В кінці місяця обов'язково перевірте скільки грошей залишилося в конвертах і вріжте трохи ті статті, за якими залишилися гроші. Обов'язково внесіть в статті витрат сімейні свята і дні народження.

 

Враховуйте сезонність, пам'ятайте, що перед святами ціни ростуть. Постарайтеся купувати завчасно деякі товари, наприклад, про придбання пальто або черевик можна задуматися вже влітку. Заведіть щоденник, в якому будете записувати доходи і витрати, докладати чеки.

 

Обов'язково відкладіть кошти на непередбачені витрати, такі як хвороба, відвідування стоматолога чи ремонт автомобіля і комп'ютера. В кінці місяця подивіться скільки ви витратили, якщо перевищили бюджет на покупку продуктів, то розгляньте можливість покупок в оптових магазинах, якщо більше ліміту грошей пішло на одяг, то купуйте речі в секонд-хендах, а якщо багато витратили на розваги, то в наступному місяці постарайтеся відпочити безкоштовно, буваючи в парках і скверах.


 Настійно рекомендуємо зробити вам так звану «подушку безпеки», відклавши від 3 до 7 щомісячних сум на непередбачені витрати. Техніка має тенденцію ламатися в самі непередбачені моменти, або хтось із сім'ї може захворіти. Тоді ця недоторкана в інші періоди життя сума вам може стати в нагоді. Цю велику суму не зберігайте вдома. В квартирі ви можете залишити третину суми, в той час як ще одну третину зберігайте на картці в банку, а решту на короткостроковому 3-місячному депозиті.


Пам'ятайте, що розумне і правильне ведення сімейного бюджету дозволить вам завжди бути забезпеченими людьми, оскільки в даному випадку гроші не будуть витікати як вода крізь пальці. Прислухайтеся до наших рекомендацій і правильно витрачайте свої заощадження. Бажаємо вам розумних заощаджень і витрат!