Найбільша цінність — життя та здоров’я людини

  • 2021-12-16

Останні новини про пограбування відділень банку та напади на інкасаторські машини посіяли паніку серед клієнтів та співробітників банків. Все частіше люди питають: як поводитися, як захиститися, як уникнути уваги злочинців? Едвард Мацко, директор Департаменту управління власністю одного із провідних банків України, та Володимир Шматько, начальник Управління охорони та інкасації тогож Банку, дають відповіді на ці запитання та діляться корисними порадами.

Едвард, Володимир, розкажіть, яких основних правил потрібно дотримуватися співробітникам, аби підтримувати клієнтську і власну безпеку на високому рівні?

Безпека, в першу чергу, полягає в дотриманні процесів та правил. Для різних співробітників процеси, що підтримують безпеку, можуть відрізнятися. Для інкасаторів — це один комплекс вимог, для касових співробітників — інший. Є певні вимоги навіть для членів Правління. Буває, люди не читають інструкції, а роблять так, як було на попередньому місці роботи, як звикли чи як підказує логіка. Саме таке ставлення та невміння поводитися в неординарних ситуаціях (наприклад, при пожежі або нападі на відділення) часто призводять до нещасних випадків на роботі.

Володимир Шматько: Зі свого боку ми докладаємо максимум зусиль, щоб навчати співробітників банку, давати їм корисні знання, що роблять їхню працю максимально безпечною.

Але ж ви часто кажете, що чим менше говорять про безпеку, тим краще...

Треба розуміти, що значна частина інформації — особливо щодо інструментів та технічних засобів безпеки — є конфіденційною. Часто, наприклад, потрапляння такої інформації до злочинців мотивує їх до пограбування. У цілому діяльність банку тісно пов’язана з роботою з конфіденційною інформацією та банківською таємницею, тому всі співробітники при прийомі на роботу підписують зобов’язання про її нерозголошення. Її збереження є одним із ключових принципів безпеки. Але є така інформація, яку співробітникам просто необхідно знати.

Чи відрізняються підходи до безпеки в Банку?

Коли я вперше спілкувався з колегами із зарубіжних банків, був здивований тим, наскільки в нас збігаються підходи до безпеки.
Я очікував, що їхні стандарти суттєво відрізнятимуться від українських, але виявилося, що за всіма ключовими параметрами стандарти та правила співпадають. Існує лише ряд незначних відмінностей, пов’язаних з українським законодавством та вимогами регулятора — наприклад, куленепробивне скло на касі чи специфічні вимоги до інкасаторських машин. А взагалі у нас їз закордонними банками в цих питаннях повна гармонія.

В Україні дуже високі вимоги до безпеки загалом, а особливо банківської. Більше того, рівень злочинності в Україні нижчий, ніж у багатьох інших європейських країнах. Це стосується і нападів на відділення банків, яких в Україні значно менше, ніж в Європі. Наприклад, за кількістю пограбувань Україна суттєво поступається тій же Італії, де ці показники взагалі дуже високі.

Говорячи про пограбування, що саме повинні роботи співробітники відділення в такій ситуації?

Співробітники відділень помиляються, коли думають, що фізична охорона — це панацея від злочинців, і часто не замислюються, що їм самим потрібно робити у таких ситуаціях. І це велика помилка. За останні 25 років роботи в безпеці я не пам’ятаю жодного випадку, коли охоронець міг би насправді захистити співробітників. Більше того, охоронці зазвичай стають першими жертвами злочинців. Саме тому ми робимо основний наголос на підготовці персоналу відділень.

Це, до речі, правда не тільки для України, а й для інших країн. Фізична охорона часто провокує додаткову агресію, що є вкрай небажаним. В екстремальній ситуації найважливіше — це саме життя та здоров’я людей, то ж думати про збереження грошей чи інших матеріальних цінностей варто у другу чергу.

Як саме співробітників відділень готують до правильної поведінки, скажімо, під час пограбувань?

У межах підготовки співробітники відділень проходять навчання та тестування з різноманітних питань безпеки. Крім цього, для всіх співробітників банку розроблені рекомендації щодо поведінки в нестандартних ситуаціях. Ці рекомендації та навчальні матеріали спрямовані допомагати співробітникам зрозуміти мотивацію злочинців, навчитися ідентифікувати їх серед інших людей, вміти попередити злочин, а також правильно поводитися в ситуації, коли вже щось трапилося.

Втім, коли стається якась негативна ситуація, наприклад, злочинець зі зброєю заходить у відділення, звичайній людині стає настільки страшно, що всі процедури і методичні рекомендації швидко забуваються…

Аби діяти чітко і правильно в надзвичайній ситуації, необхідно на підсвідомому рівні знати, що ви повинні робити. Тому важливо довести знання всіх правил безпеки до автоматизму (як знання правил дорожнього руху чи таблиці множення). І найголовніше — людьми, незалежно від рівня знань правил безпеки, має керувати необхідність збереження життя та здоров’я.

Крім цього потрібно розуміти, що насправді співробітники банків набагато частіше страждають через порушення правил охорони праці, ніж від рук грабіжників. Тому важливо уважно ставитися до пожежної безпеки та дотримуватися існуючих правил.

Які побутові загрози найчастіше шкодять роботі чи здоров’ю співробітників?

З точки зору здоров’я співробітників найбільш небезпечним місцем на роботі є автомобілі. В автокатастрофах в Україні за рік втрачає здоров’я і гине більше людей, ніж постраждало за десять років війни в Афганістані. Крім цього, критично важливим є дотримання всіх правил пожежної безпеки. Вони простіші, ніж вам здається — достатньо принаймні не заставляти папером, коробками чи меблями підходи до пожежних виходів. З точки зору бізнесу дуже небезпечною є вода, тому потрібно зберігати документи тільки у виділених місцях (на відстані від батерей, наприклад), а також мати відділення в нежитлових приміщеннях, щоб часом не затопили сусіди. А в цілому достатньо просто дивитися під ноги, щоб нічого собі не зламати, не піднімати важчу вагу, ніж можете собі дозволити, не використовувати саморобні або несправні електроприлади, не намагатись самостійно ремонтувати обладнання, що перебуває під напругою, не перевищувати швидкість за кермом, користуватися пасками безпеки та просто дотримуватися чинних правил та законів.

Що саме окрім інформування робить банк для забезпечення максимального рівня безпеки співробітників?

Ми постійно стежимо за новими ідеями у сфері безпеки та активно використовуємо інноваційні технології та інструменти для підвищення рівня безпеки банку.

Крім цього, ми дотримуємося ряду стандартів та правил розміщення та оформлення інтер’єру відділень, що робіть їх більш безпечними.

І на останок — неформальне питання: в багатьох фільмах грабіжник банку — це ніби окрема, героїчна і навіть романтична професія. Наскільки те, що показують у кіно, відповідає реальності?

Не дивіться таких фільмів — у них багато надуманого і нереального. Наприклад, у фільмах часто відкривають сейфи. У справжньому житті сейфи українських виробників настільки якісні, що за останні 15 років не було відкрито жодного сховища банку. Був лише один випадок, коли зловмисники намагалися відкрити сховище. Вони робили це цілу ніч, а під ранок їм, зрештою, довелося не тільки втекти, а ще й залишити весь інструмент — перфоратори, газовий різак… А сейф хоч і втратив нормальний вигляд, але все ж залишився закритим.

Принципи поведінки в непередбачуваних ситуаціях:
• врівноваженість
• відсутність паніки
• спостережливість та уважність
• знання та вміння користуватися засобами «тривожної» сигналізації
• злагоджені дії з іншими працівниками банку, співробітниками правоохоронних органів та охоронних структур.