Історія успіху Стіва Джобса

  • 2020-02-12

Стівен Пол Джобс, відомий як Стів Джобс — американський підприємець і винахідник. Був засновником, членом ради директорів і CEO (генеральним директором) корпорації Apple Inc.. Джобс також раніше займав посаду CEO компанії Pixar Animation Studios; в 2006 році The Walt Disney Company придбав Pixar і Джобс став членом ради директорів Disney. В 1995 році в мультфільмі «Історія іграшок» він був зазначений як виконавчий продюсер.

В кінці 1970-х років Джобс зі співзасновником компанії Apple Стівом Возняком створили один з перших комерційно успішних персональних комп''ютерів. На початку 1980-х років Джобс був одним з перших, хто побачив потенціал керованого мишкою графічного інтерфейсу користувача, що призвело до створення Macintosh.

Втративши владу в боротьбі з радою директорів 1985 року, Джобс був звільнений з Apple і заснував NeXT, яка спеціалізувалася на ринках бізнесу та вищої освіти. В 1996 році Apple придбав NeXT, а Джобс повернувся в компанію, яку співзаснував, і пробув її CEO з 1997 по 2011 роки. У журналі «Fortune» Стів Джобс був названий найвпливовішим підприємцем 2007 і потрапив до списку топ-менеджерів 2009.

Стівен Пол Джобс народився 24 лютого 1955 року в Сан-Франциско, штат Каліфорнія. Рідна мати Стіва — 17-річна студентка — після народження віддала дитину в прийомну сім''ю. Прийомними батьками дитини стали Пол Джобс та Клара Джобс-Акопян. Клара працювала в бухгалтерській фірмі, а Пол Джобс був механіком у компанії, що виробляла лазерні установки. Коли Джобсу було п''ять, сім''я переїхала у містечко Маунтін-В''ю, що розташовується у самому центрі Кремнієвої долини.

В 12 років він подзвонив голові компанії Hewlett-Packard Вільяму Х''юлетту і попросив у нього деталі, необхідні йому для складання якогось приладу. Поспілкувавшись із хлопчиком, Вільям вислав йому все необхідне і запросив у свою фірму попрацювати на канікулах. Під час роботи в Hewlett-Packard Джобс познайомився зі Стівеном Возняком.

Закінчивши середню школу 1972 року, Стівен Джобс вступив до Рід Коледж (Reed College) в Орегоні, але вже за 6 місяців покинув навчання. Юний Джобс продовжував жити в гуртожитку в кімнатах своїх друзів, бо не мав іншого житла. Займався на курсах каліграфії, що в майбутньому назвав основою для створення красивих фірмових шрифтів Apple. Щоб якось прожити, він здавав пляшки й ходив на безкоштовні недільні обіди до кришнаїтського храму.

У 1975-ому році разом із другом із Рід-коледжу (і, пізніше, першим співробітником Apple) Даніелем Коттке, у пошуках духовного просвітлення поїхав до Індії, де хотів відвідати вайшнавського гуру Німу Каролі Бабу в його ашрамі у Вріндавані. Із Індії Джобс повернувся буддистом із поголеною головою і у традиційному індійському одязі. Протягом цього часу Джобс експериментував із психоделіками, назвавши свій досвід з ЛСД «однією із двох чи трьох найважливіших речей, які він робив у своєму житті».

Першого квітня 1976 року, у двадцятирічному віці, разом із Стівом Возняком заснував компанію Apple Computer, яка займалася виробництвом комп''ютерів власної конструкції. Компанія офіційно була зареєстрована на початку 1977 року. Автором більшості розробок був Возняк, тоді як Джобс виступав маркетологом. Компанія Apple була створена в гаражі, на прикладі багатьох американських комп''ютерних компаній того часу, що намагалися протистояти комп''ютерному гіганту IBM. Стів Джобс був керівником компанії та її менеджером, у той час як Возняк був конструктором першого персонального комп''ютера. Вже через десять років після заснування, Apple стала одним із лідерів ринку персональних комп''ютерів, що оцінювалася в 2 мільярди доларів США та нараховувала вже не 2 людини, а 4000 робітників.

Джобс став виконавчим директором Apple в 1981 році. Протягом багатьох років він не мав жодної керівної посади в компанії, хоча мав у своїх руках усю повноту влади. Прибуток Джобса тоді становив 486 млн доларів США. 24 січня 1984-го року на щорічному зібранні акціонерів Apple, емоційний Джобс представив аудиторії перший Macintosh. Він став першим комерційно успішним комп''ютером з графічним інтерфейсом користувача.

Але вже 1985 року Стів Джобс був звільнений з власної ж компанії за рішенням ради директорів Apple Computer. Того ж року він заснував компанію NeXT, що спеціалізується в сфері створення апаратного забезпечення і робочих станцій. В 1986 році Джобс став одним із засновників анімаційної студії Pixar, створивши її на базі викупленого у режисера «Зоряних воєн» Джорджа Лукаса підрозділу його кіноімперії. Компанія Pixar створила перший у світі комп''ютерний анімаційний фільм Історія іграшок і на сьогодні є однією з найуспішніших анімаційних студій світу. 2006 року Джобс продав Pixar студії Walt Disney, а сам залишився в раді директорів Pixar і одночасно став найбільшою фізичною особою — акціонером Disney, отримавши в своє розпорядження 7 відсотків акцій студії.

1996 року Apple купила компанію NeXT, і Стів Джобс у 1997 році повернувся до Apple. 2000 року Стів Джобс стає повноцінним виконавчим директором.

2001 року Джобс представив перший плеєр iPod. Через кілька років продаж iPod став основним джерелом доходу компанії. Під керівництвом Джобса Apple суттєво зміцнила свої позиції на ринку персональних комп''ютерів. 2006 року компанія представила мережний мультимедійний плеєр Apple TV, 2007 року почалися продажі мобільного телефону iPhone, 2008 року Стів продемонстрував найтонший ноутбук у світі, що має назву MacBook Air.

2004 року лікарі виявили в нього рак підшлункової залози, що є невиліковним. Стіву залишалося жити кілька тижнів, але виявилося, що в нього рідкісний різновид раку, який може бути вилікуваним. Стіву вчасно зробили операцію, й він продовжив працювати в компанії Apple. У квітні 2009 року Джобс переніс пересадку печінки.

З січня 2011 року він перебував у безстроковій відпустці за станом здоров''я, проте незмінно представляв публіці нові продукти своєї компанії. У серпні 2011 року Стів Джобс заявив про те, що йде з поста генерального директора компанії.

5 жовтня 2011 року, після тривалої хвороби у віці 56 років, співзасновник корпорації Apple Стів Джобс помер. Співчуття та сум з приводу його смерті того ж дня публічно озвучили президент США Барак Обама з дружиною, засновник Майкрософт Біл Гейтс, засновник Фейсбук Марк Цукерберг, засновники Гугл Сергій Брін та інші.

Стів Джобс не був винахідником й конструктором першого персонального комп''ютера Apple, його створив Стів Возняк. Але Стів Джобс привів ідею ПК в життя. Якби Стів не доклав усієї своєї енергії задля комерціалізації проекту Apple I, він мав великі шанси провалитися.

«Останні 33 роки я щоранку дивився в дзеркало і питав себе: „Якщо сьогодні буде останнім днем в моєму житті, чи буду я робити те, що запланував на сьогодні?…Пам''ять про те, що ти помреш — це найкращий відомий спосіб аби уникнути самообману: ніби тобі є що втрачати. Ви і так нічого не маєте. Немає жодної причини не слідувати поклику серця“ (Виступ перед випускниками Стенфорда, 2005 рік)

„У мене не було своєї кімнати, я спав на підлозі у друзів, здавав пляшки з-під коли за 5 центів, щоб купити їжу, і щонеділі йшов 7 миль пішки, щоб раз на тиждень добре повечеряти в храмі кришнаїтів. Це було чудово!“ (з виступу перед випускниками Стенфорда, 2005 рік)

„Залишайтесь голодними, залишайтесь безрозсудними“ (з виступу перед випускниками Стенфорда, 2005 рік)

„Головною причиною, чому люди будуть купувати собі додому комп''ютер, стане можливість бути пов''язаними з національною комунікаційною мережею. Ми зараз на самому початку цього етапу, але це буде справжній прорив. Приблизно такий, як поява телефону“

„Творчість — це просто створення зв''язків між речами. Коли творчих людей питають, як вони щось зробили, вони відчувають себе трохи винуватими, тому що вони не зробили нічого насправді, а просто помітили. Це стає їм зрозуміло з часом. Вони змогли зв''язати різні шматочки свого досвіду і синтезувати щось нове. Це відбувається тому, що вони пережили й побачили більше, ніж інші, або тому, що вони більше про це думають“ (Wired, 1996 рік)

„Коли ти молодий і дивишся телевізор, то думаєш, що телекомпанії змовилися і хочуть зробити людей тупими. Але потім ти дорослішаєш і приходить розуміння: люди самі цього хочуть. І ця думка лякає набагато більше. Змова — це не страшно. Ти можеш пристрелити виродків, почати революцію! Але немає ніякої змови, телекомпанії просто задовольняють попит. На жаль, це правда“

„ Дуже важко створити продукт, користуючись фокус-групами. Часто люди не знають, чого хочуть, поки їм цього не покажеш“ (BusinessWeek, 1998 рік)

„Ми зробили значки на екрані такими красивими, що вам захочеться їх лизнути“

«Не будь злим» — це повна нісенітниця" (Про корпоративне гасло Google «Don''t be evil», 2010 рік)

«Я не хочу бути найбагатшою людиною на кладовищі» (The Wall Street Journal, 1993 рік)

«Проблема в тому, що я став старшим і зрозумів, що технологічні новинки не здатні дійсно змінити світ. Вибачте, але це правда. Це розуміння приходить з появою дітей. Ти народжуєшся, старієш, а потім вмираєш. І так відбувається вже дуже багато років. І ніщо це не змінить» (Wired, 1996 рік)

«Я впевнений, що найсвітліші дні й інноваційні винаходи Apple ще попереду»" (Послання співробітникам Apple від 24 серпня 2011 року)

«Думка про те, що я скоро помру, — чудовий інструмент, який допоміг мені прийняти всі найважливіші рішення в житті. Думка про швидку смерть — найкращий спосіб позбутися ілюзії, що тобі є що втрачати. Ти вже ніби голенький, і немає причини не слідувати за веліннями свого серця. Смерть — це найкращий винахід життя» (Виступ перед студентами в Стенфорді, 2005 рік)

«Коли учень творить, він навчається. Учитель же буде в епіцентрі цього всього. Хто думає інакше, у того ніколи не було гарного вчителя. Я б продав усі свої технології за зустріч з Сократом» (Стів Джобз для The Newsweek, Клас майбутнього, 28/10/2001 р.[12])

Стів водив автомобіль (Mercedes SL55 AMG) без номерних знаків і паркувався на місцях для інвалідів (утім після перенесеної 2009 року операції з пересадки печінки він став мати на це право). Ходили чутки, що Стів використовував штрих-код замість знаків.[13].

Останні роки життя на публічних заходах зазвичай вдягався однаково — чорна водолазка, джинси Levi''s (модель 501) і кросівки New Balance (моделі 991 і 992).

Річна зарплата Джобса після повернення в Apple становила 1 долар США

 В день його смерті багато сайтів IT-спільноти трохи змінили свій дизайн — додавали посилання на його біографію, вставляли в інтерфейс його цитати